Vyhledat

Na lyžiach so psom

Aktualizace: 23. bře 2020

Lyžovačka so psom je menej rozšírená disciplína. Ale môže to byť nový zážitok pre vás aj pre chlpáča. Základné rady a pravidlá pre pohyb so psom na svahu vám prinášame v spolupráci s Ramonom. Prajeme príjemné čítanie a ešte príjemnejšie zážitky na svahu. Zvládnete tak pohyb na svahu lepšie.

Pohyb psa na svahoch väčšinou nie je zakázaný, vždy treba pozerať konkrétne lyžiarske stredisko a ich pravidlá. Často sa stretnete napríklad s tým, že má stredisko napísané „Zákaz voľného pohybu psov“. Niektoré strediská nemajú uvedené vôbec nič. So psom Vás na pomu, sedačku, kotvu nepustia. Na kabínku áno, s náhubkom.


Ako sa vybrať na svah? 🎅

1. Pokiaľ plánujete väčší výlet, dávajte pozor na to, aby pes nebol krátko po kŕmení. Najmä u väčších psov hrozí torzia (obrátenie žalúdka), ktorá môže mať aj fatálne následky. Môže k nej dochádzať napríklad pri skákaní, behaní. Preto ak idete napríklad ráno, psíka predtým nekŕmte.

2. Psa si vždy pred výstupom vyvenčite – budete mať pokojnejší vstup na kopec.

3. Dlhá vôdzka (stopovačka) – ako sme už spomenuli vyššie, vo veľa strediskách budete musieť mať psa na vôdzke. Pokiaľ plánujete aj zjazd dole, či už na lyžiach, alebo snowboarde, s krátkou vôdzkou to môže byť obtiažne.

4. Reflexná vesta sa hodí – pokiaľ je počasie dobré a je jasno, psík ju až tak nepotrebuje, ale viditeľnosť s ňou bude aj tak lepšia. Jej využitie oceníte najmä v hmle.

5. Postroj / obojok – pokiaľ sa chystáte na zjazd so psom dole svahom na vôdzke, budete potrebovať postroj, pretože za jazdy potrebujete so psom neustále manipulovať..na obojku sa bude škrtiť.

6. Čelovka – vždy sa môže hodiť.

7. Lekárnička tá sa hodí vždy – pravdepodobnosť úrazu je v tomto prostredí vyššia ako obvykle. Je dobré, keď sa s postupmi prvej pomoci pre psa oboznámite vopred. Pretože v kritickej situácií to môžete byť práve vy, kto mu môže pomôcť. Odporúčame napríklad knihu od autora Harvey Carruthers.

8. Sledujte aktuálne podmienky na svahu alebo v danej v oblasti. Pokiaľ sa chystáte mimo trať zistite či oblasť nie je lavinózna a nebezpečná. Odporúčame aplikáciu Horská záchranná služba, ktorú si stiahnete do mobilu.

9. Držte sa so psom pri kraji svahu, aby neohrozoval ľudí, Vás a seba.


My dopĺňame tieto Samuelove rady o poistenie. Vybavte si poistenie do hôr pre seba aj pre psíka, keby sa niečo prihodilo. Prehľad dostupných poistení pre psa si môžete pozrieť TU.

naPohodu FB cover 4.png

naOplátku, Monika Jurčíková

Hlavná 935/35

Lozorno 900 55

IČO 51948532

©2019 naPohodu

Na obsah tohto webu sa vzťahujú autorské práva. Použitie obsahu bez písomného súhlasu je zakázané.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
Volajte +421 918 834 137