Vyhledat

Aktuálny prehľad poistení pre psa dostupných na Slovensku

Aktualizováno: 23. bře 2020

Monika Jurčíková

Poistenie psíkov 2020

3. januára 2020, www.naPohodu.sk


Krátke zhrnutie - pohľad na rok 2020

Preštudovala som za vás aktuálne ponuky jednotlivých poisťovní, zamerala som sa na 10 najdôležitejších. Venujem sa poisteniu psíkov už dlhšie a musím povedať, že ponuka na rok 2020 je horšia. Pokračuje tak smerovanie k tomu, že poistenie psíkov bude na Slovensku čoraz horšie dostupné. Aktuálne už psíkov nepoisťuje poisťovňa Allianz - Slovenská poisťovňa. Po UNIQA je to ďalšia poisťovňa, ktorá sa z tejto oblasti stiahla.

Najlepším riešením pre psíčkarov stále ostáva kombinácia Generali a Union. Dobre sa dopĺňajú a popri psíkovi vám kvalitne pokryjú aj celú domácnosť a cestovanie.


Zopár základných vecí na úvod

Denne sa stretávam s tým, že klienti nerozumejú základným veciam o poistení. Zopár príkladov otázok: Aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti? Poistenie psa mám, ale neviem čo v ňom je…? Vraj je tam poistený aj pes…? Poistenie je len pre psom s preukazom o pôvode…

Predtým, ako sa pozrieme podrobnejšie na poistenie psíkov, pokúsim sa vysvetliť zopár základov.


Poistka pre psíka jedine s poistkou bývania

A to je dobré takto, aj keď mnohým sa to zdá divné a komplikované. Zodpovedný psíčkar chce mať dobrú poistku pre psíka. Prejavom zodpovednosti však je v prvom rade dobrá poistka vlastné bývanie. Bývame predsa spolu so psíkom, teda poisťujeme aj jeho príbytok. Stále teda platí, že poistenie bývania na prvom mieste. Následne sa pýtajte vo svojej poisťovni na pripoistenie psíka. Ak také nemajú, tak to asi nie je tá správna poisťovňa pre psíčkarov… V mojom prehľade na ďalších stranách sa dozviete, ktoré poisťovne sú najvhodnejšie pre psíčkarov.


Podceňované poistenie zodpovednosti

Psíčkari si už dobre uvedomujú, že nesú zodpovednosť za svojho psíka. Klienti si často nechcú pripustiť, že aj ich psík môže niečo vyparatiť. V správach sa pritom často dozvedáme napr. o dopravných nehodách spôsobených psom. V dopravnom servise neraz varujú pred psom pobehujúcim po diaľnici. Málokedy sa však dozvieme, že psom spôsobené nehody a s nimi spojené škody dosahujú tisíce eur. Rozhodnutia súdov bývajú v tomto nemilosrdné a spravodlivé zároveň - často bola súdom priznaná náhrada škody v tisícoch eur. Majiteľ psíka to musel potom zaplatiť.


Naši drahí veterinári

Buďme radi, že úroveň a dostupnosť veterinárnej starostlivosti sa zvyšuje. Vznikajú nové kliniky, ordinácie, nemocnice pre zvieratká. Zároveň s nevôľou platíme za veterinárne účty, ktoré sa šplhajú do stoviek, prípadne tisícov eur. Hlavne v prípade hospitalizácie, magnetickej rezonancie, nehovoriac o operáciach. Poistenie môže pokryť veľkú časť týchto nákladov, ktoré vzniknú v dôsledku choroby alebo úrazu.

Psíčkari si však často spomenú neskoro - až keď je psík chorý, prípadne zranený a čaká ho náročná a nákladná operácia. Vtedy je už neskoro, žiadne poistenie nepomôže. Poistenie spätne nefunguje.


Kto potrebuje poistku pre svojho chlpáča?

Alebo naopak - kto nepotrebuje poistiť psa? Hlavne ten, kto má v rodinnom rozpočte dostatočnú finančnú rezervu. Tak aby zvládol bez problémov uhradiť niekoľko stoviek eur nečakaných veterinárnych výdavkov. Áno, je to možný prístup a veľa ľudí sa takto rozhodne. Aj v takom prípade však netreba zabudnúť na poistenie zodpovednosti.


Na aké situácie by mali psíčkari pamätať

Veterinárne náklady - as