top of page
Client 2

Čo sa deje, keď psík spôsobí škodu?

Pre prípad, že niečo vyparatí.

Poznáte tie situácie, keď hravý aktívny psík niečo vyparatil. Niekedy je to len "drobnosť" vo forme roztrhanej papuče alebo drobnej "úpravy" na záhrade. Ale čo v prípade, keď sa stane niečo vážnejšie a váš psík je vinníkom? Ako vieme, pes nie je na vine nikdy, vždy je to vec alebo chyba majiteľa. Takže zodpovednosť a dôsledky nesieme my ako majitelia psa. A niekedy to môžu byť naozaj vážne veci.

Problematické situácie vznikajú často na hoteloch, keď osamotený psík zdemoluje hotelovú izbu. Hotely sú dosť striktné v uplatňovaní náhrady voči majiteľovi. Pozorne si prečítajte hotelové podmienky - aj dog friendly hotely tam majú jasné klauzuly o zodpovednosti majiteľa sa správanie psa. Viď príklad z nášho najobľúbenejšieho dog-friendly hotela v Tatrách - Dovolenka so psíkom - pravidlá

Podobne ošemetná situácia je ak pes spôsobí škodu počas venčenia s inou osobou - napríklad ak zveríte susedovým deťom svojho psa na bežné venčenie po okolí. Môže vzniknúť stresová situácia a oni psa nezvládnu. Potom je po právnej stránke zložité určovanie zodpovednosti.

Asi najvážnejšie nepríjemnosti vznikajú vtedy, keď pes svojim nekontrolovaným pohybom spôsobí vážnu autonehodu so zdravotnými alebo smrteľnými následkami. Vtedy si poškodené osoby môžu uplatňovať nároky u majiteľa psa. Prípadne môže pes nečakane uhryznúť iného psa alebo človeka - vtedy takisto majú možnosť požadovať odškodnenie.

Áno, každý z nás je presvedčený, že má svojho psíka pod kontrolou, je dobre vycvičený a určite nič zlého sa nestane. Skúsenosti však ukazujú, že nepredvídateľné správanie psa je veľmi reálne, najmä keď sa pes dostane do novej, pre neho stresujúcej situácie. Napríklad na dovolenke v novom prostredí plnom nových ľudí a psov. Poznáme mnohé neprimerané reakcie, ktoré sa skončili nepekne. Jednoducho - psy sa bránia útokom.

Stúpajúce právne povedomie na Slovensku má za následok, že poškodený si oveľa častejšie uplatňuje svoju ujmu voči majiteľovi psa ako v minulosti, kedy prechádzali incidenty dohovorom a kamarátskou dohodou. Nehovoriac o zahraničí, kde je uplatňovanie nárokov automatické.

Na uvedené situácie existuje riešenie, ktoré buď úplne alebo z veľkej časti môže uľahčiť vysporiadanie nárokov. Je to poistenie zodpovednosti, ktoré je bežne dostupné už od 5 euro ročne. Len ho treba správne nastaviť a uistiť sa, že skutočne pokrýva riziká spojené s držbou psa.

Na odľahčenie pripájame link, kde si môžete prečítať zopár príhod zo života - Príhody našich miláčikov

Poistenie - zodpovednosť: Client
bottom of page