top of page
Vyhledat

Livigno - raj nielen pre psíka

Aktualizováno: 31. 8. 2019Livigno leží vysoko v Alpách a predstavuje raj hlavne pre všetkých športovcov - najmä lyžiarov, turistov, cyklistov. Tiež je to daňový raj, neplatia sa tu žiadne dane, čo turista pocíti hlavne pri tankovaní. No a z pohľadu psíka je to tiež raj - je totálne dog friendly a ponúka všetko pre aktívnu dovolenku so psíkom.


Prečo Livigno?

Najskôr vysvetlenie, prečo práve Livigno. Jednoducho preto, že pri mori sme už tento rok boli a chceli sme ísť niekam do hôr na aktívnu dovolenku. Je to síce celkom ďaleko, ale stojí to za tú cestu. Livigno ponúka všetko - turistiku všetkých stupňov obtiažnosti, cyklistiku cestnú aj horskú, aquapark, reštaurácie. Všetko v príjemnom horskom prostredí v nadmorskej výške cez 1800 metrov, pričom väčšina denných aktivít sa odohráva vo výške okolo 2500 metrov. Čo sa týka psíka, všetko je tam dog friendly - od ubytovania, cez reštaurácie, lanovky, hory, atď.


Pred cestou

Aby bola dovolenka viac v pohode, vybavili sme prevenciu. Čiže vakcináciu, GPS lokalizátor, prvú pomoc pre psíka a poistenie pre psíka. A mohli sme vyraziť.


Cesta

Cesta do Livigna z Bratislavy trvá 8 hodín jazdy, celkovo okolo 750 km. Pokiaľ to čas dovolí, príjemnejšie je rozdeliť si to na dve časti. My sme sa rozhodli pre prestávku po 3 a pol hodinách jazdy pri Salzburgu. Prespali sme v penzióne Santner v dedinke Thalgau. Odporúčame, je to rodinný penzión, pani Dagmar veľmi ochotná. Ubytovať psíka nie je problém. Neskorý check-in funguje tiež, my sme dorazili až po polnoci. Raňajky vynikajúce, vrátane domácich mäsových dobrôt z ich vlastnej mäsovýroby. Dostali sme suvenír na cestu – sušenú domácu klobásu.TIP pre PSA č. 1

Zvieracia farma Gut Aiderbichl neďaleko diaľnice. Je to zachádzka asi tak 10 minút jazdy. Oplatí sa, chovajú tam množstvo zvierat – poníky, kozy, prasiatka, ťavy, pštrosy, somáre, sliepky. Väčšina z toho voľne pobehuje po areáli. Je tam veľmi veselo. Naša Aisha nevedela, kam skôr skočiť. Samozrejme musela byť na vodítku, také tam sú pravidlá. Ale špeciálne pre psíkov tam vybudovali Hundepfad – ohradené cestičky, kde môžete psíka pustiť na voľno pobehať. SUPER.
TIP pre PSA č. 2

Odtiaľ sme vyrazili po diaľnici smerom na Nemecko, Innsbruck, Švajčiarsko až do Livigna v Taliansku. Z pohľadu psíčkarov sa stala zaujímavá milá situácia v reštaurácii Rosenberger Pettnau na diaľnici. Aishu sme nechali čakať uviazanú na terase pokiaľ sme my obedovali. Milo nás prekvapila čašníčka, ktorá sama ochotne priniesla opustenej Aishi misku s vodou – veľmi to ocenila. Klobúk dolu a odporúčame reštauráciu. Navyše hneď pri reštaurácii tečie rieka Inn, v ktorej môžete psíka ovlažiť a schladiť pred ďalšou cestou.TIP pre PSA č. 3

Mullner Alm je pekná chata s reštauráciou v horách na hranici Rakúska a Nemecka. Odporúčame zvoliť cestu tadiaľ, namiesto klasickej trasy cez Rosenheim po diaľnici. Diaľnica je i tak väčšinou zapchatá. Takto môžete ísť peknou horskou cestou s viacerými možnosťami na zastávku, oddych a malé venčenie. Mullner Alm ponúka príležitosť na obed a vybehanie psíka. Neďaleko sú vodopády Wasserfall Schoßrinn, kde sa môžete trochu schladiť.


Cestovanie a tankovanie

Cestou sme viackrát prekročili hranice, vrátane švajčiarskych, talianskych. Nikto nás nekontroloval, ani naše pasy ani preukaz psa. Tesne pred Livignom treba prejsť cez tunel zo Švajčiarska, platí sa 15€ za jednu jazdu autom. Tieto náklady plne vynahradí cena pohonných hmôt - keďže Livigno je tax-free, tak nafta tam stojí 0.94€ za liter, čo je o 40% menej, ako stojí cestou na rakúskych a nemeckých diaľniciach. My sme tak ušetrili na jednej nádrži asi 35€ :-)


Ubytovanie

Ubytovali sme sa v hoteli Cassana - psík nie je problém, akurát nesmie ísť do reštaurácie a platí sa za neho 8€ na deň navyše. Tiež sme dostali odporúčanie na hotel Capriolo, vyzeral veľmi príjemne. Zaujímavosťou je, že sú veľmi dog friendly, ale v hoteli nás nezabudli dôrazne upozorniť, že ak psík niečo poškodí alebo zničí, tak to budeme musieť uhradiť. Vtedy sme si uvedomili, že právne povedomie je tam vysoké a poistenie zodpovednosti sa môže hodiť :-)DOGSITTER

Najväčším prekvapením boli pre nás služby dogsittera. Rozhodli sme sa pre túto službu, lebo sme chceli vyraziť na bicykloch do hôr. Aishi sa venovala Giada, ktorú sme našli cez internet a objednali vopred. Je to študentka veteriny a takýmto spôsobom si zarába cez sezónu. Naša Aisha tak mala spoločnosť spolu s jej fenkou Neith. Giada vždy ráno o 9:00 vyzdvihla Aishu u nás na hoteli a zobrala ju autom na nejaké pekné miesto. Tam sa dostatočne vyšantili spolu s jej psíkom. Poobede ju priviezla naspäť, celkom unavenú a v poriadku. Naozaj vynikajúca služba, plne odporúčame. My sme tak mohli bez starostí podnikať výlety vysoko do hôr.Výlet lanovkou

V Livigno je niekoľko lanoviek. S Aishou sme využili nielen kabínkovú (čo nie je nič zložité) ale aj sedačkovú - a to už bolo dosť zaujímavé. Predstavte si sedieť na otvorenej sedačkovej lanovke v náručí so 45 kilogramovým chlpáčom :-) Podľa miestneho vlekára to nie je žiadny problém, veď sú dog friendly. Tak sme sa povozili, Aisha to zvládla celkom v kľude - veď je to mauntain dog :-)Reštaurácie v pohode so psom

Psíkovia sú všeobecne vítaní. Nie je problém ho usadiť pod stôl v reštaurácii a samozrejmosťou je miska s vodu.
UŽITOČNÉ RADY


Rada č. 1 - očkovanie

Pri ceste (nielen) do Talianska nezabudnite na očkovanie proti srdcovému červovi. Poraďte sa so svojim veterinárom.


Rada č. 2 - cestovný pas pre psa

Uistite sa, že máte platný a správne vyplnený vet passport. Aby tam boli vyznačené všetky potrebné vakcinácie a podobne. Nás síce nikto nekontroloval a v kľude sme prekročili štátne hranice celkovo 10-krát pri výlete do Livigna. Ale netreba sa na to spoliehať.


Rada č. 3 - cestovné poistenie

Stať sa môže hocičo nielen vám ale aj psíkovi. Cestovné poistenie pre psa stojí okolo 1€ na deň a kryje náklady na veterinárne ošetrenie. Tiež poistenie zodpovednosti je užitočné, napríklad pre prípad, že psík nečakane vybehne a zapríčiní dopravnú nehodu. Alebo ak niečo zničí na hotelovej izbe. Také poistenie stojí okolo 15€ ročne.


Rada č. 4 - veterinár

Zistite si vopred, kde je najbližší veterinár. Napríklad v Livigno žiadny nie je. Najbližší je v Bormio, 50 minút jazdy autom z Livigna.


Rada 4. 5 - GPS pre psa

GPS lokalizátor je výborná vec, umožňuje vám na diaľku sledovať, kde sa práve váš psík nachádza. V prípade, že by utiekol a stratil sa, rýchlejšie ho nájdete. My používame lokalizátor Tractive, je k tomu pekná mobilná appka s užitočnými funkciami.


Коментарі


bottom of page