Vyhledat

Javorníkmi so psom za dobrodružstvom, kľudom a dedinou roka 2019 - Papradno

Aktualizováno: 12. zář 2019

Dobrodružná túra Javorníkmi po zrušenej modrej značke k miestu havárie vojnového lietadla. Napriek tomu je stále prešľapaná a teda dobre viditeľná. Určite nezablúdite. Cestou vás čaká niekoľko zaujímavých miest a najmä výhľady na Javorníky – pohľad zhora na dve doliny a pohraničný hrebeň stoja za to. Ako bonus sú studničky, samoty vysoko v horách a miesto pádu vojenského lietadla z druhej svetovej vojny. Stále tam sú trosky, z ktorých si kúsok môžete priniesť domov.


Bonus pre dobrých stopárov: originálny suvenír z druhej svetovej vojny – hliníkový úlomok z havarovaného amerického bombardéra


Hlavný bonus: Papradno získalo ocenenie Dedina roka 2019. Máte tak možnosť presvedčiť sa na vlastné oči, čím je výnimočné. Malá ochutnávka tu.Rozhodli sme sa prebádať bývalú modrú turistickú značku, ktorá viedla ponad Papradno až na Veľký Javorník. Hlavnou motiváciou bolo preskúmať nové oblasti a zároveň sa vyhnúť turistom, ktorí chodia po vedľajšom hrebeni ponad Maríkovú. Kľud tam bol naozaj – nestretli sme vôbec nikoho, iba chatárov na chatách a chalupách.


Túra začína v obci Papradno pri kostole, vedie hrebeňom ponad papradniansku a štiavnickú dolinu. Končí pri horskom hoteli Podjavorník (samozrejme dog-driendly). Celkovo meria cca. 17 km, prevýšenie 1000 metrov. Nám to trvalo 6 hodín čistého času - záznam z našej túry je na tomto linku. Pripočítať treba oddych a prípadné odbočky k atraktívnym miestam. Ideálne je vyraziť okolo 8 ráno z Papradna. Okolo 14 hodiny poobede sa dá doraziť do cieľa na Podjavorníku. Ostane tak čas na obed v reštaurácii. O 16:15 odchádza autobus naspäť do dediny.


Polovica trasy vedie lesom v tieni, takže chlpáči sa v lete neuvaria. V prípade náhlej zmeny počasia sa dá na viacerých miestach zbehnúť do doliny. Prečítajte si rady ako sa pripraviť na túru so psom.


Ako sa nestratiť

Nemusíte sa obávať, cestu nájdete v pohode. Vedie najskôr lesnou cestou – nástup na túru údolíčkom Podúboč v Papradne. Po hrebeni potom túra pokračuje po vychodenej trase, čo dokazuje jej obľúbenosť medzi turistami napriek jej zrušeniu. Navyše je zrejmé, že sa po nej občas preženú miestni na terénnych motorkách. Dokazujú to stopy veľkých pneumatík v hline. Zároveň tak pomáhajú zachovaniu viditeľnosti chodníka :-)


Pre lepší pocit istoty pri orientácií odporúčame mať v mobile nainštalovanú off-line mapu v appke mapy.cz. Pomôže pri orientácii v teréne aj bez mobilného signálu. Ale hlavne sú v nej vyznačené turisticky zaujímavé miesta, pramene a vrcholy.


Osvieženie – Belejvo Grúň

Prameň pri osade Belejovci osvieži pred výstupom na Kykulu. Prídete k nemu po 5 km túry. Je potrebné sa dobre osviežiť a naplniť zásoby vody. Nasleduje totiž stúpanie na Kykulu a potom najkrajšia časť túry po vysokom hrebeni s výhľadmi. Avšak bude to tam bez vody.